You are the future of the Greek Catholic Church! - the final of the greek catholic competitions

Ti vagytok a görögkatolikus egyház jövője! – az országos liturgikusének- és hittanverseny döntője

Kétszáznegyvenhárman mérték össze tudásukat a XIV. országos liturgikusének- és hittanverseny döntőjén Máriapócson. 

Szöveg és fotó: Király András2022. április 1. 20:10

Igazi görögkatolikus ünnep volt Máriapócson az országos liturgikusének- és hittanverseny országos döntője március 31-én. A kerületi, majd egyházmegyei döntőkből az országos fináléba jutó 243 versenyző, felkészítőik és családtagjaik töltötték meg nemzeti kegyhelyünk központját a borongós tavaszi napon.

Borúra derű volt a sok izgalommal teli arc, az egymást üdvözlő régi barátok, az egymást bíztató iskolatársak látványa. Az Emmánuel Zarándokközpont és a Családvár egy órán keresztül fogadta a regisztrálókat. Tíz órakor a zsúfolásig megtelt kegytemplomban Ábel püspök atya által vezetett imádsággal vette kezdetét a megmérettetés, melyhez a legszentebb Istenszülő segítségét kérték a résztvevők.

A legmesszebbről a szegediek, majd a kecskemétiek és a budapestiek érkeztek, de a legtávolabbi versenyzők a szombathelyiek voltak: ők a technika segítségével online vettek részt a döntőn.

Az ország 110 legjobb hittanosa kezdte meg a döntő feladatsorának írását, miközben négy helyszínen egyszerre kezdőtött a liturgikusének-verseny négy korcsoportjának döntője.

A helyszíneket folyamatosan látogatva megdöbbenve tapasztaltam, micsoda élményben van részem: ezek a gyerekek csodálatosan énekelnek! Görögkatolikus dallamvilágunk csodaszép imádságai két órán keresztül 137 torokból szálltak az ég felé. Külső szemlélőként is biztos lehetett benne az ember: a zsűrinek igen nehéz dolga lesz, mert ezek a gyerekek csordultig telt szívvel, imádságos lélekkel jöttek el, hogy tanúságot tegyenek nem csak tudásukról és hangjukról, de görögkatolikus örökségünkről, kulturális és lelkiségi kincsünkről.

Az ebéd alatt a zsűri tagjain és a versenylapokat javító hittanárokon volt a sor - meg kellett hozni a legnehezebb döntést: rangsorolni az ország legjobbjait.

Az énekverseny eredményhirdetése a figyelmes szemlélő számára a verseny által nyújtott lelki élménnyel vetekedett. Az eredmények már a zsűritagok kezében lapultak, a Családvár nagytermét izgalomtól piros arcú, izgő-mozgó gyermekek töltötték meg. Mivel az országos döntőbe a legjobbak jutottak be, minden résztvevő arany-, ezüst-, vagy bronz fokozatú minősítést kapott. Ahogy Radics Terész, az első korcsoport zsűrijének tagja mondta, nem csak azért volt nehéz a döntés, mert mindenki ügyes, hanem, mert ez nem csupán verseny, hanem imádság, liturgikus zenei örökségünk ápolása. „Belőletek kerülnek ki az új énektanárok, kántorok – de ha mégsem, annyit mindig tegyetek meg, hogy a templomban énekeltek!”

Könnybe futott az ember szeme attól a lelkesedéstől, ahogy egy-egy iskola versenyzői üdvrivalgásban törtek ki bármelyik társuk díjazásakor. Mindenki örült mindenkinek, mindenki boldogan vette át oklevelét, hogy aztán helyére visszaérve társai ölelgessék, vállát veregessék. Ugyanilyen megható volt az a szeretet, amit fölkészítő tanáraik iránt tanúsítottak a gyerekek, mikor őket is megjutalmazták.  A leghangosabbak a nyíregyházi szent Miklós Görögkatolikus Általános Iskola diákjai voltak, akik úgy örültek felkészítő tanáruk nevét hallva, mintha a lottót nyerték volna meg.

Az énekverseny eredményhirdetését követően az Emmánuel Zarándokközpont emeleti termére figyelt minden tekintet: kezdetét vette a hittanverseny várva-várt eredményhirdetése. A díjkiosztót követően az ablakok mindkét oldalán vízcsöppek csorogtak lefelé. Kint a tavaszi eső csöppjei vánszorogtak a párás ablakon, odabent az öröm és bánat könnyei folytak az arcokon. Volt, aki képtelen volt elhinni, hogy nyertek, volt, akinél a hatodik hely miatt tört el a mécses. Obbágy László atya, a versenyt idén lebonyolító Nyíregyházi Egyházmegye hitoktatási referense azonban azt mondta: „senki ne sírjon, senki ne bánkódjon, hisz ma itt mindenki nyertes. Ti vagytok az ország legjobbjai!”

Búcsúzó szavaiban Fülöp metropolita felidézte, hogy csodálkozva kérdezték tőle többen is a verseny előtt, hogy sikerült mindhárom püspök atyának egy egész napot erre a versenyre szánni.  „Nem volt nehéz” – tette hozzá a főpásztor. „Hogy is lett volna nehéz, hiszen a görögkatolikus egyház jövője a tét. Ti vagytok a görögkatolikus egyház jövője, ti vagytok a jövő görögkatolikus egyháza!”

E sorok szerzőjének nem csak munka, de közösségi élmény, lelki program, görögkatolikus ünnep volt ez a nap. Kívánom, hogy jövőre még több résztvevőnek és nézőnek legyen része ebben a csodálatos élményben.

Köszönet és elismerés illeti a liturgikusének-verseny lebonyolítóit és zsűrijének tagjait: Vadász Viktóriát, Papp Valériát, Polyák Rebekát, Fülöp metropolitát, Kökényessy Zsófiát, Hoskó Imolát, Sütőné Görgényi Mónikát, Nemes Józsefet, Királyné Kocsis Magdolnát és Radics Terézt, a hittanverseny lebonyolítóit: Obbágy László atyát, Orosz Beátát és Markos Kittit.

A liturgikusének-versenyen arany fokozatot elért versenyzők ingyen vehetnek részt a nyári liturgikusének-táborban! 


A liturgikusének-verseny végeredménye

I. korcsoport (1-2. osztály)

EGYÉNI

Arany fokozat 

Erdei Csenge (Szent Efrém Görögkatolikus Általános Iskola, Debrecen)

Gál Dávid (Szent Efrém Görögkatolikus Általános Iskola, Debrecen)

Nagy Flóra (Szent Miklós Görögkatolikus Általános Iskola, Nyíregyháza)

Smidt-Selmeczki Adél (Miskolci Görögkatolikus Általános Iskola)

 
Ezüst fokozat

Gulybán Sára (Gödöllői Görögkatolikus Parókia)

Miknyóczki Nikolett (Miskolci Görögkatolikus Általános Iskola)

 

Bronz fokozat 

Szőllősi Noel (Szent Miklós Görögkatolikus Általános Iskola, Nyíregyháza)

Sveda Hanga (Miskolci Görögkatolikus Általános Iskola)

 
CSAPAT

Arany fokozat 
- Angyali kar (Artemenko Kíra, Gáll Polett, Miknyóczki Nikolett, Kiss Hanna, Smidt-Selmeczki Adél, Ujvárosi-Kovács Ramóna) - Miskolci Görögkatolikus Általános Iskola

Hozsanna (Bartha Hunor, Éles Bendegúz, Szilágyi Ábel) - Miskolci Görögkatolikus Általános Iskola

- Szentlélek hárfája (Bucsku Lilla, Erdei Csenge, Papp Veronika, Pilka Sára, Tóth Zselyke) - Miskolci Görögkatolikus Általános Iskola

- Aranyszájú Szent János (Baranyi Vazul, Gál Dávid, Seszták István) - Szent Efrém Görögkatolikus Általános Iskola, Debrecen

Énekesmadárkák (Koszta Ágnes, Balogh Boglárka, Simon Sára, Gulyás Hanna) – Szent Bazil Görögkatolikus Általános Iskola, Hajdúdorog
 

Ezüst fokozat
Csengettyű (Barnucz Evelin, Garamvölgyi Napsugár, Halász Zsombor, Jurkinya Lilla, Radócz Katinka, Urbán Mira) - Szent Miklós Görögkatolikus Általános Iskola, Nyíregyháza
 

Bronz fokozat

Csillám pónik (Bem Liza, Kovács Karina, Patak Lilla, Szója Panna, Viszóczki Laura) - Miskolci Görögkatolikus Általános Iskola
Atya, Ige és Lélek (Vanczer Eszter, Pecséri Emília, Vágányik Johanna) - Móricz Zsigmond Görögkatolikus Kéttannyelvű Általános Iskola, Mátészalka

 

II. korcsoport (3-4. osztály) 

EGYÉNI

Arany fokozat 
Mikló Anna (Miskolci Görögkatolikus Általános Iskola)

Szabó Johanna (Szent Efrém Görögkatolikus Általános Iskola, Debrecen)

Szabó Katalin (Miskolci Görögkatolikus Általános Iskola)
 

Ezüst fokozat
 

Bárdos Bejke (Miskolc-Görömbölyi Görögkatolikus Parókia)

Hajós Mária (Szent Efrém Görögkatolikus Általános Iskola, Debrecen)

Gerner Zselyke (Szent Miklós Görögkatolikus Általános Iskola, Nyíregyháza)

Tóth Nimród (Szent Miklós Görögkatolikus Általános Iskola, Nyíregyháza)

Kerekes Borbála (Szent Efrém Görögkatolikus Általános Iskola, Debrecen)

Antal Veronika (Szent Miklós Görögkatolikus Általános Iskola, Nyíregyháza)


A versenyzők olyan magas színvonalon szerepeltek, hogy bronz fokozatot nem osztottak a zsűri tagjai.
 

CSAPAT

Arany fokozat 

Éneklő csillagok (Komjáthy Rozi, Szabó Sándor, Kovács Regina, Cserkuti Patrik, Rácz Patrícia, Kása Liliána) - Istenszülő Oltalmáról Elnevezett Görögkatolikus Általános Iskola, Újfehértó

- Efrém húrjai (Hajós Mária, Szabó Johanna, Tajta Léna) - Szent Efrém Görögkatolikus Általános Iskola, Debrecen
 

Ezüst fokozat
Daloló Angyalok (Spitzmüller Flóra, Sztankai Fruzsina, Dudra Fruzsina, Nagy Emília, Mikló Anna, Kardos Mira) - Miskolci Görögkatolikus Általános Iskola

Mécses (Gerner Zselyke, Németh Emili, Grósz Bettina, Hlatky Julianna, Kepics Julianna) - (Szent Miklós Görögkatolikus Általános Iskola, Nyíregyháza)

Mennyei kórus (Besenyei Zsófia, Csehil Tünde, Jeviczki Emma, Szabó Katalin, Varga Ádám) - Miskolci Görögkatolikus Általános Iskola

 

Bronz fokozat 

Szent Cecília (Dervishaj Melódia, Kiss Kinga, Mráz Léna, Orosz Anna) - Szent Efrém Görögkatolikus Általános Iskola, Debrecen 

Szent Mihály Angyalai (Karosán Áron, Laczkó Bence, Mészáros Marcell, Nagy Noel, Simon Botond, Vass Bendegúz) - Szent Mihály Görögkatolikus Általános Iskola, Nyíradony

Harmónia (Jákób Lili Mária, Maros Gréta, Monok Kinga) - Sátoraljaújhelyi Görögkatolikus Parókia
 

III. korcsoport (5-8. osztály)
EGYÉNI

Arany fokozat 
Simon Kristóf (Szent Bazil Görogkatolikus Általános Iskola, Hajdúdorog)

Tóth Zsófia (Szent Imre Katolikus Általános Iskola, Nyíregyháza)

- Lovász Katalin (Szegedi Görögkatolikus Parókia)


Ezüst fokozat
Piros Abigél (Szegedi Görögkatolikus Parókia)

Gánicz Annamária (Szent Miklós Görögkatolikus Általános Iskola, Nyíregyháza)

 
Bronz fokozat 
- Horváth Hanna (Szent Miklós Görögkatolikus Általános Iskola, Nyíregyháza)

- Bárdos Bercel (Miskolc-Görömbölyi Görögkatolikus Parókia)

- Jármi Dorottya (Sajószentpéteri Görögkatolikus Parókia) 

 

CSAPAT
Arany fokozat
Glória csapat (Asztalos Kincső, Fazekas Dorottya, Grósz Annamária, Hlatky Luca, Krajnyák Hanna, Németh Viola) - Szent Miklós Görögkatolikus Általános Iskola, Nyíregyháza
Tömjénfüst csapat (Fejes Lujza, Fedor Judit, Havellant Petra, Markovits Koppány, Paksai Patrik, Szalai Gréta) Szent Miklós Görögkatolikus Általános Iskola, Nyíregyháza
 

Ezüst fokozat
- Papp Rebeka, Telenkó Zsófia, Terdik Berta (Szent Efrém Görögkatolikus Általános Iskola, Debrecen)
- Kaszoni Zsuzsanna, Kártik Hanna, Lukács Lilla Mária, Nyirán János, Seszták Dóra (Szent Efrém Görögkatolikus Általános Iskola, Debrecen)
 

Bronz fokozat

Imádság csapat (Aros Vivien, Gánicz Annamária, Gyurkovics Kíra, Klepács Karina, Molnár Kolos) - Szent Miklós Görögkatolikus Általános Iskola, Nyíregyháza
- Kapin Léda, Nyírán Rozália, Tóth Dorottya, Bodnár Zelina, Lőrinczi Teodóra (Szent Efrém Görögkatolikus Általános Iskola, Debrecen)

 

IV. korcsoport (gimnazisták, felnőttek)

EGYÉNI
Arany fokozat
Vajda Zsanett (Szent Atanáz Görögkatolikus Hittudományi Főiskola/Nyíradonyi Görögkatolikus Parókia)
- Apáti Nándor (Szent Imre Katolikus Gimnázium/Nyíregyháza-belvárosi Egyházközség)
- Sivadó Zita Dorottya (Zrínyi Ilona Gimnázium/Nyíregyháza-Sóstóhegyi Görögkatolikus Parókia)
 

Ezüst fokozat

Jármi Szófia (ELTE/Sajószentpéteri Görögkatolikus Parókia)
Urbán Tamás (Mechwart András Gépipari és Informatikai Szakközépiskola/Debreceni Görögkatolikus Parókia)
 

Bronz fokozat

Prepuk Inez (DSZC Péchy Mihály Építőipari Technikum/Hajdúnánási Görögkatolikus Parókia)
- Manzák Sára (Szent Miklós Görögkatolikus Gimnázium/Nyíregyháza-belvárosi Parókia
Béres Máté (Fráter György Katolikus Gimnázium, Miskolc/Szikszói Görögkatolikus Parókia)

 

CSAPAT

Arany fokozat
Szent Pál Görögkatolikus Kamarakórus (Szombathely)
Fiatalok nyíregyházi kamarakórusa (Manzák Sára, Kocsis Balázs, Fazekas Mihály) 
 


A hittanverseny végeredménye 

Az egyházközségek versenyében: 

5-6. osztály 

  1. Bekecs: Kelecsen Fanni, Sárossy András, Szabó Zsófia; Felkészítő: Szabóné Bulátkó Mónika
  2. Nyíregyháza-Kertváros: Szakó Ádám, Bunya Botond, Gégényi Gábor; Felkészítő: Markos Adrienn Kitti
  3. Bököny: Buczi Zsófia, Dudás Benedek, Virágos Zalán; Felkészítő: Szokira Jánosné
  4. Csegöld: Varga Jázmin, Kovács Márk, Kiss Csenge; Felkészítő: Ft. Gajdos László
  5. Nyírbéltek: Sebők Sándor, Daku Tímea, Horváth Hanna Elizabeth; Felkészítő: Ft. Aranyics Arnold
  6. Ózd: Antal Ottó, Bodnár Zsófia, Szabados Szonja; Felkészítő: Hevér Teodóra Anna 

7-8. osztály 

  1. Nyíregyháza-Belváros: Kepics Veronika, Páll Csaba, Páll Adél; Felkészítő: Prekup Erzsébet
  2. Nyírvasvári: Bakos Petra, Jónás Szimonetta, Rostás Dorina Csilla; Felkészítő: Majoros Mária
  3. Debrecen: Herczog Gábor, Kóté Glória Anna; Felkészítő: Ft. Szaplonczay Márk
  4. Nyíracsád: Vajda Lilla, Simon Mihály; Felkészítő: Simonné Czentye Anikó
  5. Eger: Buday Soma Vendel, Demeter Attila; Felkészítő: Ft. Demkó Balázs
  6. Hodász: Kanyó Izabella, Gulyás Eszter, Kanyó Zsófia; Felkészítő: Ft. Kanyó Árpád
     

Az egyházi iskolások versenyében:

 
5-6. osztály
 

  1. Kálvin János Református Ált. Iskola – Mátészalka: Alexa Máté, Lakatos Márton, Székely Erik; Felkészítő: Szabóné Cseppentő Ildikó
  2. Nyíracsád: Bródi Berta, Szabó Gréta, Magyar Janka; Felkészítő: Simonné Czentye Anikó
  3. Nyírszőlős: Szilágyi Anna, Fedor Judit, Grajczárik Noémi; Felkészítő: Dr. Véghseőné Papp Zsuzsanna és Szent Miklós Görögkatolikus Általános Iskola – Nyíregyháza: Kovács Zselyke, Kegyer Zsófia, Németh Viola; Felkészítő: Ft. Kovács Csaba, Bodnár Bernadett
  1. Szent Mihály Görögkatolikus Óvoda, Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola - Nyíradony: Kiss Hédi, Simon Lili; Felkészítő: Ft. Szikora József
  2. Jókai Mór Református Általános Iskola – Nyíregyháza: Gönczi Gergő, Káplár Lilien, Becze László; Felkészítő: Kocsik Krisztina
  3. Bolyai János Katolikus Általános Iskola – Szerencs: Csejoszki Csanád, Nagy Szonja, Nagy Levente; Felkészítő: Szabóné Bulátkó Mónika
     

Az egyházi iskolások versenyében:
 

7-8. osztály
 

  1. Korányi Frigyes Görögkatolikus Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium – Nagykálló: Barta Dorottya, Boros Lili, Trella Eszter; Felkészítő: Seres Péterné
  2. Fényi Gyula Jezsuita Gimnázium, Kollégium és Óvoda: Olajos Orsolya, Mázik Zsófia, Fülöp Mihály; Felkészítő: Ft. Boronkai József
  3. Szent Miklós Görögkatolikus Általános Iskola – Nyíregyháza: Gánicz Annamária, Gyurkovics Kíra, Klepács Karina; Felkészítő: Ft. Kovács Csaba
  4. Kálvin János Református Ált. Iskola – Mátészalka: Balogh Ákos Dániel, Járvás Tege Tamás; Felkészítő: Szabóné Cseppentő Ildikó
  5. Budapest-Rózsák tere: Kozák Jázmin, Lovas Rozina, Blunck Kristóf; Felkészítő: Kaskötő Miklós
  6. Bocskai István Református Oktatási Központ: Husain Anna Sabao, Taligás Dóra Anna, Török-Ilyés Petra; Felkészítő: Prodán Gáborné
     

Gratulálunk a többi döntőbe jutott versenyzőnek is a szép teljesítményhez:
 

  • Debrecen: Szabolcs Emese, Bíró Péter Gordon, Dobi Ábel; Felkészítő: Szilágyi Gáborné
  • Hajdúdorog: Nagy Panna, Kiss Bernadett, Pásztor Lívia; Felkészítő: Ft. Dalanics Zoltán
  • Hajdúnánás: Fekete Szofi, Kuru Henrietta, Kovács Dorottya; Felkészítő: Hollik György
  • Homrogdi Görögkatolikus Általános Iskola és Óvoda Tagóvodájának Selyebi Telephelye: Horváth Zsolt, Merucza Erika Katalin, Nagy Zsófia; Felkészítő: Ft. Kondás András
  • Kazincbarcika: Deák Dávid, Stadler Enikő, Szabó Alex; Felkészítő: Mészáros Marianna
  • Kecskemét: Pénzes Marcell, Sánta Zsombor, Ruszinkó Bernát; Felkészítő: Ft. Balázs Mihály
  • Miskolc-Szirma: Galajda Emma, Polgári Dániel, Hegyesi Tamara; Felkészítő: Stefán Zoltán
  • Móricz Zsigmond Görögkatolikus Kéttannyelvű Ált. Iskola – Mátészalka: Juhász Zsófia, Szántó Ádám, Oláh Mónika; Felkészítő: Szabóné Cseppentő Ildikó
  • Ózd: Bodnár Dániel, Szilágyi Annamária, Szilágyi Krisztina; Felkészítő: Hevér Teodóra Anna
  • Szeged: Borka Hunor, Tóth Árpád, Retek Viktória; Felkészítő: Ft. Szaplonczay Miklós
  • Szent Efrém Görögkatolikus Óvoda, Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola: Nyirán Rozália Viola, Tóth Dorottya, Tóth Kamilla; Felkészítő: Szaplonczay Márk
  • Szent Erzsébet Katolikus Általános Iskola: Ivancsó Máté János, Zsignár Ákos István; Felkészítő: Bénó Zsoltné
  • Tolcsva: Milik Flóra Luca, Pásztor Fédra, Pávási Boglárka; Felkészítő: Ft. Ivancsó Bazil
  • Tompa Mihály Református Általános Iskola – Kazincbarcika: Frecskó Eszter, Illés Ildikó, Márton Hanga; Felkészítő: Szepesi Szilárdnésdfg

Szöveg és fotó: Király András

Nyíregyházi Egyházmegye

hittanverseny, liturgikusének-verseny
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg
  • Kép szöveg




Hírek ebből a kategóriából

HERE YOU ARE: NEWS

BACK TO TOP


FOLLOW US ALSO IN THE SOCIAL MEDIA:

Széchenyi 2020 Beruházások

© 2015-2022 Eparchy of Nyíregyháza

Development: Gerner Attila, Zadubenszki Norbert