Kánoni vizitációt tartottak a Szakolyi Görögkatolikus Egyházközségben, ahol a főpásztor, a főhelynök és a Püspöki Hivatal munkatársai részletesen áttekintették a parókia hitéletét és adminisztratív működését. A látogatás kiemelt alkalmat adott a parókus negyedszázados lelkipásztori szolgálatának elismerésére, a hívő közösség életébe való bepillantásra, a szentségi életben való aktívabb részvételre való buzdításra, valamint a lelkipásztor és a hívek közötti személyes kapcsolat elmélyítésére.
A pénteki napon közös imádsággal kezdődött meg a hivatalos program a szakolyi templomban, amelyet alapos egyházközségi vizsgálat követett. A vizitáció során teljes egészében áttekintették azt a hatvanoldalas látogatási jegyzőkönyvet, amely a görögkatolikus parókia ügyes-bajos dolgait tartalmazza. Ez a dokumentum kiterjedt az egyházközség minden lényeges anyagi és lelki összetevőjére, így részletesen rögzítette a harangok nevét, méretét, a hitoktatás helyzetét, valamint a szentségek kiszolgáltatásának gyakorlatát. A parókus, Galajda Balázs atya mellett a képviselő-testület tagjai is rááldozták idejüket az előkészületekre és a hétvégi programokra egyaránt.

A hivatalos iratok ellenőrzésén túl a látogatás fontos célja a helyi környezet és az emberi kapcsolatok közvetlen megismerése volt. A főpásztor és a főhelynök személyesen találkozott a településen élőkkel, köztük az önkormányzat, az általános iskola, az óvoda és a szociális intézmények vezetőivel, valamint a parókia hívő közösségével.

Megköszönve a példaértékű szolgálatot dr. Gánicz Endre Sándor főhelynök atya arra buzdította Balázs atyát, hogy a korábbi kánoni vizitációk tapasztalataira építve kezdje el vezetni a helyi parókia történeti naplóját, a Historia Domust, amely hűen őrzi majd az utókor számára a mostani látogatás emlékét a parókus szemszögéből.

A jelenlegi helyzetet elemezve a látogatók megállapították, hogy a legelső kánoni vizitáció óta a hívek száma sajnálatos módon csökkent, ami sok más településen is tapasztalható. Ugyanakkor a szakolyiak ma már egy gyönyörű templommal és helyben lakó parókussal rendelkeznek, ami komoly megtartó erőt jelent. Kifejezett célként fogalmazta meg a főhelynök a lehetőségek kihasználását, így a szentségi életben való aktívabb részvételt, a szentgyónás, a szentáldozás és a betegek kenetének gyakoribb vételét. A templom címünnepére, a Mennybemenetel ikonjára tekintve emlékeztetett, hogy a Krisztus által felkínált örök élet a legnemesebb cél minden ember számára.

A vasárnapi ünnepi Szent Liturgia a kánoni vizitáció utolsó mozzanata volt. Szocska A. Ábel megyéspüspök prédikációjában felelevenítette a település és az egyházközség történetét egészen a Rákóczi-szabadságharctól, a templom építésén át a jelen korig. A levéltári iratok áttekintésekor kiderült, hogy az idei immár a harmadik kánoni látogatás Szakolyban. A fellelhető évszámok és adatok mögött azonban emberek, sorsok állnak. Az elhangzó evangéliumi történetben Krisztus tanújelét adta annak, hogy ismeri a századost – „a szívek és vesék vizsgálója”, ismeri övéit, a puszta tények mögött a szíveket vizsgálja. Ezt a gondolatot helyezte a jelenlévők elé is, hiszen Isten közvetlenül a szíveket, a lélek mélyét vizsgálja.

A liturgiát követő hirdetések után Balázs atya megosztotta gondolatait a jelenlévőkkel, felidézve Jézus szavait a jó pásztorról, aki ismeri az övéit, és akit a nyáj szintén ismer.
Szerző és fotó: P. Tóth Nóra/Nyíregyházi Egyházmegye
Nyíregyházi Egyházmegye




| H | K | SZ | CS | P | SZ | V |
|---|---|---|---|---|---|---|
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
|
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
|
15 |
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
21 |
|
22 |
23 |
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
|
29 |
30 |